Archive | Atrakcje Pragi RSS feed for this section

Współczesne ciekawe obiekty w Pradze

Przedstawiamy jeszcze kilka obiektów, z których znana jest Praga. Tym razem skupiamy się na tych, które powstały w XX i XXI wieku. Niektóre z nich są nieco kontrowersyjne, ale z pewnością warte zobaczenia.

Czytaj dalej “Współczesne ciekawe obiekty w Pradze” »

0 Comments

U Fleku

Jeżeli istnieje jedna rzecz, którą koniecznie trzeba zrobić będąc w Czechach, to jest to niewątpliwie picie piwa. Ten złoty trunek jest nierozerwalnie związany z Czeską historią i kulturą, a nasi południowi sąsiedzi są drugą nacją na świecie pod względem spożywanego piwa (wyprzedzają ich tylko Niemcy).

Jeżeli zaś jesteśmy w Pradze to najlepszym miejscem na skosztowanie miejscowych napitków jest pijalnia piwa “U Fleku“. Jest to najstarszy i najsłynniejszy browar restauracyjny na świecie. Jego założenie datuje się na 1499 rok, gdy Vit Skremenec, słodownik, zaczął warzyć piwo w jednym z domów przy ulicy Kremencowej. Adres, z resztą, pozostaje niezmienny od tego czasu – Kremencowa 11 w dzielnicy Nowe Miasto.

Czytaj dalej “U Fleku” »

0 Comments

Ogrody Wallensteina

Praga to jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Stanowi wspaniałe miejsce dla turystów, pełne wyjątkowych ogrodów, muzeów, galerii. Między ulicami Valdštejnską oraz Letenską znajduje się szczególny zespół pałacowo-ogrodowy.

Budowę rozpoczęto w 1621 roku. Aby przygotować teren pod zabudowę, zlikwidowano najpierw sporą liczbę istniejących już obiektów, między innymi cegielnię, trzy ogrody oraz 23 domy mieszkalne. Ten wyjątkowy budynek stworzono dla Albrechta von Wallensteina, czeskiego wodza i polityka. Obecnie pałac pełni rolę siedziby Senatu Republiki Czeskiej, dlatego nie jest dostępny dla turystów, jednak sam ogród jest jak najbardziej, i to bezpłatnie, otwarty dla zwiedzających.

Czytaj dalej “Ogrody Wallensteina” »

0 Comments

Wzgórze Petrin w Pradze

Na lewym brzegu rzeki Wełtawy, niedaleko praskiej dzielnicy Hradczany znajduje się piękne, pełne parków oraz ogrodów wzgórze Petrin. Mierzy blisko 327 metrów i jest bardzo charakterystyczne a zarazem widoczne, ponieważ na samym szczycie znajduje się wybudowana w 1891 roku kopia wieży Eiffla.

Czytaj dalej “Wzgórze Petrin w Pradze” »

0 Comments