Hradczany

Czeska Praga to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Europie. Trudno się temu dziwić, bowiem miasto to oferuje całą moc atrakcji turystycznych i ciekawych zabytków, które warto zobaczyć.

Jednym z miejsc, które powinien zobaczyć każdy odwiedzający stolicę Czech są Hradczany. Jest to zbudowana w XIV wieku dzielnica, która przez wielu określana jest mianem “królewskiej”. Kompleks jest bogaty w wiele zabytków. Niewątpliwie najważniejszym i najokazalszym jest Zamek Królewski. Istnieje on od IX wieku, kiedy pierwszy historyczny książę Borzywoj I przeniósł swą siedzibę na wzgórze nad Wełtawą. Jednak sam zamek zaczął budować syn Borzywoja Spitygniew I.

Początkowo cały gród był nie większy niż sam dzisiejszy zamek. Historia samego zamku jest bardzo burzliwa. Często rozbudowywany i wzbogacany o skrzydła i komnaty (między innymi w XIV i XVI wieku), doświadczył także pożaru w 1303 roku. Rozbudowy i zmiany poszły tak daleko, że dzisiaj uważany jest przez księgę rekordów Guinessa za największy pod względem powierzchni zamek na świecie. Obecnie (od 1918 roku) zamek jest siedzibą Prezydenta Republiki Czeskiej. Jedną z atrakcji przyciągającą turystów jest tu także uroczysta zmiana warty. Codziennie w samo południe dwa regimenty przekazują sobie sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej. Jednak nie jest to zwykła wymiana, a widowisko, bowiem strażnicy czynią to w takt muzyki granej przez orkiestrę. Niezwykłe są także galowe mundury (zmieniane według pór roku), które zaprojektował słynny czeski twórca kostiumów filmowych Teodor Pistka.Hradczany

Jednak zamek nie jest jedyną atrakcją Hradczan. Znajduje się tutaj także bazylika św. Jerzego, Belweder czy katedra św. Wita (co ciekawe budowana była ona przez sześć stuleci). Kolejnym, nierozerwalnie związanym z Hradczanami miejscem jest Złota Uliczka. Miejsce to przyciąga nie tylko urokliwą architekturą, ale chyba przede wszystkim historyczną atmosferą. Powstała jako siedlisko miejscowych złotników pochodzenia żydowskiego (zapewne stąd wzięła się jej nazwa), później różne były jej losy. Była dzielnicą mieszkalną dla strażników, następnie praskiej biedoty. Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Złotej Uliczki jest Biała Wieża. Była ona więzieniem i katownią. To w niej przetrzymywano m. in. alchemika Edwarda Kelley’ego. W XX wieku uliczka zmieniła swój charakter i stała się mekką praskich literatów. To tu tworzył Franz Kafka, tu spotykali się poeci i pisarze Halas, Seifert czy Nezval. W roku 2010 uliczka została na rok zamknięta w celu przeprowadzenia remontu, ale teraz znów jest otwarta kusząc turystów sklepikami, wystawami czy galeriami.

Jak widać sama dzielnica Hradczany jest niezwykle ciekawa i bogata, a to przecież tylko mały wycinek pięknej Pragi. Niewątpliwie warto tu przyjechać i samemu przekonać się, ile jeszcze atrakcji i niezwykłych miejsc czeka tu na odkrycie.

 

No comments yet.

Leave a Reply