Katedra Św. Wita

Katedra Św. Wita (Chrám sv. Víta) jest największą i najważniejszą świątynią w Pradze. Stanowi ona duchowy symbol państwa czeskiego i jeden z jego najważniejszych zabytków. Znajduje się w niej krypta czeskich królów, bogato zdobiona kaplica św. Wacława wraz z jego relikwiami i piękna Złota Brama. Obecnie jest ona siedzibą arcybiskupstwa.

Ta praska świątynia usytuowana jest w kompleksie Zamku na Hradczanach. Stanowi przykład typowej mieszanki stylów architektonicznych, składającej się z elementów gotyku, renesansu i baroku. Katedrę Św. Wita wybudował cesarz Karol IV jako najważniejszy kościół Królestwa Czeskiego. Liczy sobie ona 124 metry długości, 60 metrów szerokości oraz 34 metry wysokości. Wieża główna, z której roztacza się widok na całą Pragę, wzbija się na wysokość niemal 100 metrów. To właśnie tu koronowano czeskich władców i do dziś przechowuje się czeskie insygnia królewskie.

Obecna katedra jest trzecią świątynią wybudowaną w tym miejscu. Pierwszą była romańska rotunda z 929 roku wybudowana przez Św. Wacława, zaś kolejną – ufundowana po 1060 roku przez księcia Spitygniewa trzynawowa romańska bazylika. W 1303 r. miał tu miejsce ślub Wacława II z Ryksą Elżbietą, a także jej późniejsza koronacja na królową Czech i Polski. Budowę Katedry Św. Wita rozpoczęto w 1344 roku wg projektu Mateusza z Arras, trwała ona aż 600 lat. Prace budowlane ukończono dopiero w latach 1873-1929.Katedra Św. Wita

We wnętrzu praskiej katedry zgromadzono spory zbiór drogocennych dzieł sztuki (np. gotyckie nagrobki królów czeskich, wiele gotyckich rzeźb Parlera – jednego z architektów świątyni, barokowy nagrobek św. Jana Nepomucena, katedralny witraż autorstwa Alfonsa Muchy) oraz czeskich klejnotów koronacyjnych (m.in. pochodząca z czasów Przemyślidów, trzynastowieczna korona, czyli tzw. koronę św. Wacława; jabłko koronacyjne Rudolfa II; miecz św. Wacława z 1356 r.). W katedrze znajdziemy także 22 kaplice, spośród których najważniejsza jest kaplica św. Wacława (kaple sv. Václava). Jest ona miejscem wiecznego spoczynku wielkiego księcia czeskiego, później kanonizowanego – Wacława.

W katedralnej wieży wisi odlany w 1548 roku największy dzwon w Czechach – dzwon Zygmunt (Zikmund). Mierzy on 203 cm wysokości i waży 16,5 tony.

Do nowej części świątyni wstęp jest bezpłatny, tylko do części średniowiecznej, grobów królewskich, chóru i wieży obowiązują bilety wstępu.

Czas otwarcia:
Listopad-luty 9.00-16.00 (od pon. do sob.); 12.00-16.00 (ndz)
Marzec-październik 9.00-17.00 (od pon. do sob.); 12.00-17.00 (ndz)

Dojazd: tramwaj nr 22 i 23 ze stacji metra Malostranska
Katedrála sv Vita
Prazský Hrad

 

3 Responses to Katedra Św. Wita

  1. Smithb259 May 2014 at 12:25 #

    It is really a nice and helpful piece of info. Im glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing. edfedfekdcgkbkcc

  2. Pharmk743 May 2014 at 05:16 #

    Very nice site! cheap goods

Leave a Reply