Ogrody Wallensteina

Praga to jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Stanowi wspaniałe miejsce dla turystów, pełne wyjątkowych ogrodów, muzeów, galerii. Między ulicami Valdštejnską oraz Letenską znajduje się szczególny zespół pałacowo-ogrodowy.

Budowę rozpoczęto w 1621 roku. Aby przygotować teren pod zabudowę, zlikwidowano najpierw sporą liczbę istniejących już obiektów, między innymi cegielnię, trzy ogrody oraz 23 domy mieszkalne. Ten wyjątkowy budynek stworzono dla Albrechta von Wallensteina, czeskiego wodza i polityka. Obecnie pałac pełni rolę siedziby Senatu Republiki Czeskiej, dlatego nie jest dostępny dla turystów, jednak sam ogród jest jak najbardziej, i to bezpłatnie, otwarty dla zwiedzających.

Ogród Wallensteina jest utrzymany w stylu francuskim, cechuje się nienaganną dbałością o szczegóły i symetrycznym porządkiem. Za bramą znajduje się galeria rzeźb. Uwagę zwiedzających przyciąga Sala Terrana, zamykająca perspektywę, wybudowana w 1672 roku loggia, na którą składają się trzy potężne arkady oraz wnętrze zdobione sztukateriami i przedstawieniami z wojny trojańskiej. Obok logii znajduje się grota ze sztucznie stworzonymi naciekami, stalagmitami oraz stalaktytami. Czy rzeczywiście je przypominają, pozostaje kwestią sporną.

Oś ogrodu została wyznaczona przez posągi o tematyce antycznej, które wykonano z brązu. Ich autorem jest Holender z pochodzenia, Adrian de Vries. Posągi są kopiami oryginałów, które w 1648 roku zostały zrabowane przez Szwedów. Dziś oryginały zdobią park na zamku królewskim w Drottningholm pod Sztokholmem. Przed loggią ogrodu Wallensteina znajdowała się oryginalna brązowa fontanna z wizerunkiem Wenus z amorkiem, która również została wywieziona do Szwecji. W około 1885 roku została odkupiona za sprawą starań Muzeum Artystyczno-Przemysłowego. Oryginał przeniesiono do Galerii Narodowej.

Podczas spaceru warto przysiąść na jednej z ławeczek znajdujących się przy sztucznym stawie z fontanną, gdzie można pooglądać i nakarmić ozdabiające staw rybki. Niewątpliwą atrakcją ogrodu są pięknie ubarwione pawie, które z wielką gracją przechadzają się między alejkami. Największą furorę wśród turystów robi, chętnie podziwiany i dający się fotografować, paw albinos. Latem w ogrodzie odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne. Piękne otoczenie na pewno pogłębia estetyczne przeżycie zwiedzających. Pałac Wallensteina, pierwsza świecka, barokowa perełka Pragi, tworzy wraz z przyległymi mu ogrodami urokliwy kompleks, który, będąc w stolicy Czech, naprawdę warto odwiedzić.

Dziękujemy mieszkania na sprzedaż sarbinowo oraz Mieszkania na sprzedaż Olsztyn za wsparcie techniczne dla strony.

 

Jeszcze nie ma żadnych komentarzy

Dodaj komentarz