O Pradze

Praga jest nie tylko stolicą Czech, ale także największym miastem tego kraju. Leży ona w centralnej części Republiki Czeskiej oraz w samym centrum Europy. Od Morza Bałtyckiego dzieli ją 600 km, od Morza Północnego – 700 km, a od Morza Śródziemnego również 700 km. Praga umiejscowiona jest blisko pozostałych środkowoeuropejskich metropolii.

Rozciąga się ona na 496 km kw. i liczy 1 200 000 mieszkańców. Jej położenie geograficzne to – 50°05’19″ szerokości i 14°25’17″ długości geograficznej. Różnorodność terenu tej miejscowości sprawia, że posiada ona niezwykłą panoramę.

Rzeka Wełtawa płynie przez Pragę nurtem liczącym 31 km, który w najszerszym miejscu ma 330 m. Tworzy ona jedną z atrakcji miasta – wysepki oraz zakola z romantycznymi zakątkami.

Praga podzielona jest na 10 obwodów, które dzielą się na 22 dzielnice. Posiada ona międzynarodowy port lotniczy, sieć metra i stanowi najważniejszy w skali kraju węzeł kolejowy oraz drogowy.

Nazwa Praga (czes. „Praha”) pochodzi od czeskiego słowa práh – próg, albowiem to miasto zbudowano nad progiem rzeki Wełtawy.

Za początek powstania Pragi uznaje się rok założenia Zamku Praskiego – 870. Niemniej jednak na terenach objętych przez obecną stolicę Czech pierwsze osiedla ludzkie pojawiły się już w epoce neolitu. Od 1918 roku (po zakończeniu I wojny światowej) Pragę ustanowiono stolicą nowego państwa – Republiki Czechosłowackiej, zaś w 1993 roku – sąmodzielnej już Republiki Czeskiej.

Zabytkowe centrum miasta znajduje się od 1992 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

No comments yet.

Leave a Reply