Ratusz Staromiejski w Pradze

Czeska Praga obfituje w ogromną ilość zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Nie sposób wymienić wszystkich tych obiektów, ale niewątpliwie jeden zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Ratusz Staromiejski w Pradze znajdujący się na Rynku Staromiejskim jest najciekawszym budynkiem i główną atrakcją tego miejsca. Z zewnątrz wygląda on jak kilka przyległych do siebie budowli o znacznie różniącym się wyglądzie. Przez to aż trudno uwierzyć, że mają one jedno, wspólne wnętrze. Jego budowa rozpoczęła się w 1338 roku, kiedy rajcy miejscy zajęli jedną z narożnych kamienic (dziś znajduje się ona pod wieżą). Niedługo później rozpoczęto budowę wieży (dzisiaj dostępna jest dla turystów i roztacza się z niej piękny widok na stolicę Czech), której najniższe kondygnacje zdobi kaplica. Pod kaplicą umieszonych jest dwadzieścia siedem białych krzyży upamiętniających straconych po bitwie pod Białą Górą. Straceni zostali przywódcy powstania przeciwko władzy Habsburgów. Następnie przyłączano kolejne kamienice łącząc ich wnętrza.ratusz w pradze

W 1490 roku zastąpiono stary zegar nowym, który znajduje się na wierzy po dziś dzień. Jest to konstrukcja mistrza Hanusza, która stała się znakiem rozpoznawczym ratusza. Zegar astronomiczny, bo taką nosi nazwę, składa się z trzech części. Pierwsza zwana astronomiczną pokazuje położenie ciał niebieskich. Kolejna to część kalendarzowa, wyposażona w medaliony reprezentujące miesiące. Ostatnia jest częścią animacyjną i posiada ruchome figurki dwunastu apostołów (wykonują one swój pochód codziennie o 9.00 rano i 21.00), a także wyobrażenia Śmierci, Turka, Vanitas (marność) i Chciwości. Zegar z wieży ratuszowej jest najbardziej znanym na świecie zegarem astronomicznym i wielu turystów odwiedza Rynek Staromiejski w Pradze właśnie dla niego. W 1548 roku ratusz powiększono o kolejną kamienicę, a w latach 30. XIX wieku dobudowano nawet północne skrzydło. Niestety tej wspaniałej budowli nie ominęły wojenne zniszczenia i całe wspomniane wcześniej skrzydło uległo zniszczeniu. Nigdy nie zdecydowano się na jego odbudowę, zaś jego brak jest doskonale widoczny nawet dla osób nie znających historii ratusza.

Nietypowość tak wyglądu, jak i historii Ratusza Staromiejskiego w Pradze sprawia, że rokrocznie wielu turystów obiera go za jeden z pierwszych punktów zwiedzania miasta. Dodatkowa możliwość podziwiania zjawiskowego zegara astronomicznego tylko potęguje chęć odwiedzenia tej niezwykłej budowli.

No comments yet.

Leave a Reply