Wzgórze Petrin w Pradze

Na lewym brzegu rzeki Wełtawy, niedaleko praskiej dzielnicy Hradczany znajduje się piękne, pełne parków oraz ogrodów wzgórze Petrin. Mierzy blisko 327 metrów i jest bardzo charakterystyczne a zarazem widoczne, ponieważ na samym szczycie znajduje się wybudowana w 1891 roku kopia wieży Eiffla.

Konstrukcja mierzy 60 metrów. Na kopiec można dotrzeć na dwa sposoby, pieszo lub kolejką linowo-terenową. Dolna stacja kolejki znajduje się nieopodal mostu Legii. Kolejka należy do systemu transportu miejskiego, toteż możemy z niej skorzystać używając tych samych biletów, co w innych środkach transportu miejskiego jak autobusy czy metro. Niedaleko mniejszej wersji wieży Eiffla znajduje się Labirynt Luster. Powstał jako kopia Bramy Wyszehradzkiej i pierwotnie pełnił rolę pawilonu wystawowego Klubu Czeskich Turystów. Nazywany przez niektórych salą śmiechu, zawiera nie tylko zwykłe lustra, mające za zadanie zgubienie odwiedzających, ale także 14 krzywych luster, które na różne sposoby zniekształcą oblicza gości. W Labiryncie Luster odwiedzający będą mieli także możliwość obejrzenia dioramy, która przedstawia obronę Mostu Karola przed wojskami szwedzkimi w 1648 roku.petrin wieża

Kolejną godną uwagi atrakcją jest Mur Głodowy zbudowany w XIV wieku z rozkazu Karola IV. Legenda głosi, iż mur został wzniesiony przez biedaków, którym Karol IV chciał zapewnić zajęcie i wynagrodzenie. Mur zaprowadzi odwiedzających wzgórze Petřín do otwartego od 1928 roku obserwatorium astronomicznego, które posiada zabytkowy i w dalszym ciągu funkcjonujący teleskop. Za torami, oprócz obserwatorium astronomicznego goście będą mogli zwiedzić ogród różany. Na wzgórzu znajduje się również katedra św. Wawrzyńca. Katedra jest eklektyczna, łączy w sobie kilka stylów architektonicznych, posiada elementy romańskie i barokowe. Wnętrze jest utrzymane raczej w konwencji minimalistycznej, na ścianach dominuje biel, a wyposażenie nie razi zbędnym przepychem.

Wzgórze ma również imponujące pomniki, z pośród których na pewno wartym wspomnienia jest ten poświęcony ofiarom komunizmu, znajdujący się niedaleko Muru Głodowego. Pomnik ofiar komunizmu przedstawia męskie postacie wykonane z brązu, które stopniowo zanikają na schodach a symbolizuje on stopniowe i konsekwentnie postępujące wycieńczenie psychiczne oraz fizyczne więźniów politycznych. Innym wartym odwiedzenia jest posąg poety romantycznego, Karela Hynka Machy. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych ze wzgórza Petřín można nie tylko podziwiać zachwycającą panoramę miasta, ale także zwiedzić jego liczne i wyjątkowe zakątki.

No comments yet.

Leave a Reply