Archive | Zabytki Pragi RSS feed for this section

Katedra Św. Wita

Katedra Św. Wita (Chrám sv. Víta) jest największą i najważniejszą świątynią w Pradze. Stanowi ona duchowy symbol państwa czeskiego i jeden z jego najważniejszych zabytków. Znajduje się w niej krypta czeskich królów, bogato zdobiona kaplica św. Wacława wraz z jego relikwiami i piękna Złota Brama. Obecnie jest ona siedzibą arcybiskupstwa.

Czytaj dalej “Katedra Św. Wita” »

0 Comments

Most Karola

Most Karola (czes. Karlův most) to najczęściej odwiedzane miejsce w całej Pradze. Ten XIV-wieczny zabytek łączy oba brzegi rzeki Wełtawy, a także dzielnice Malá Strana ze Starym Miastem. Wsparto go na 16 filarach i jest on jedynym średniowiecznym mostem kamiennym na świecie, który posiada taką rozpiętość przęseł. Turyści i miejscowi udają się w jego kierunku głównie wieczorem, ponieważ właśnie wtedy można podziwiać pięknie oświetlony Zamek na Hradczanach. W sezonie letnim most Karola zamienia się w miejsce wiecznego festynu i straganów z pamiątkami.

Czytaj dalej “Most Karola” »

0 Comments

Loreta

Loreta to kompleks pięknych, barokowych budynków sakralnych umiejscowiony w praskiej dzielnicy – Hradczany.

Nazwa wzięła się od tego, iż jednym z najbardziej znanych miejsc odpustowych w XVII wieku było włoskie Loreto. W miejscowości tej znajdował się tzw. święty domek (santa casa), w którym żyła Maryja, Józef i Jezus. Kopie tego czczonego domku budowano wówczas w różnych częściach Europy, m.in. w czeskiej Pradze.

Czytaj dalej “Loreta” »

0 Comments

Hradczany

Czeska Praga to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Europie. Trudno się temu dziwić, bowiem miasto to oferuje całą moc atrakcji turystycznych i ciekawych zabytków, które warto zobaczyć.

Jednym z miejsc, które powinien zobaczyć każdy odwiedzający stolicę Czech są Hradczany. Jest to zbudowana w XIV wieku dzielnica, która przez wielu określana jest mianem “królewskiej”. Kompleks jest bogaty w wiele zabytków. Niewątpliwie najważniejszym i najokazalszym jest Zamek Królewski. Istnieje on od IX wieku, kiedy pierwszy historyczny książę Borzywoj I przeniósł swą siedzibę na wzgórze nad Wełtawą. Jednak sam zamek zaczął budować syn Borzywoja Spitygniew I.

Czytaj dalej “Hradczany” »

0 Comments

Ratusz Staromiejski w Pradze

Czeska Praga obfituje w ogromną ilość zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Nie sposób wymienić wszystkich tych obiektów, ale niewątpliwie jeden zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Czytaj dalej “Ratusz Staromiejski w Pradze” »

0 Comments