Katedra Św. Wita (Chrám sv. Víta) jest największą i najważniejszą świątynią w Pradze. Stanowi ona duchowy symbol państwa czeskiego i jeden z jego najważniejszych zabytków. Znajduje się w niej krypta czeskich królów, bogato zdobiona kaplica św. Wacława wraz z jego relikwiami i piękna Złota Brama. Obecnie jest ona siedzibą arcybiskupstwa.
Ta praska świątynia usytuowana jest w kompleksie Zamku na Hradczanach. Stanowi przykład typowej mieszanki stylów architektonicznych, składającej się z elementów gotyku, renesansu i baroku. Katedrę Św. Wita wybudował cesarz Karol IV jako najważniejszy kościół Królestwa Czeskiego. Liczy sobie ona 124 metry długości, 60 metrów szerokości oraz 34 metry wysokości. Wieża główna, z której roztacza się widok na całą Pragę, wzbija się na wysokość niemal 100 metrów. To właśnie tu koronowano czeskich władców i do dziś przechowuje się czeskie insygnia królewskie.
Obecna katedra jest trzecią świątynią wybudowaną w tym miejscu. Pierwszą była romańska rotunda z 929 roku wybudowana przez Św. Wacława, zaś kolejną – ufundowana po 1060 roku przez księcia Spitygniewa trzynawowa romańska bazylika. W 1303 r. miał tu miejsce ślub Wacława II z Ryksą Elżbietą, a także jej późniejsza koronacja na królową Czech i Polski. Budowę Katedry Św. Wita rozpoczęto w 1344 roku wg projektu Mateusza z Arras, trwała ona aż 600 lat. Prace budowlane ukończono dopiero w latach 1873-1929.
We wnętrzu praskiej katedry zgromadzono spory zbiór drogocennych dzieł sztuki (np. gotyckie nagrobki królów czeskich, wiele gotyckich rzeźb Parlera – jednego z architektów świątyni, barokowy nagrobek św. Jana Nepomucena, katedralny witraż autorstwa Alfonsa Muchy) oraz czeskich klejnotów koronacyjnych (m.in. pochodząca z czasów Przemyślidów, trzynastowieczna korona, czyli tzw. koronę św. Wacława; jabłko koronacyjne Rudolfa II; miecz św. Wacława z 1356 r.). W katedrze znajdziemy także 22 kaplice, spośród których najważniejsza jest kaplica św. Wacława (kaple sv. Václava). Jest ona miejscem wiecznego spoczynku wielkiego księcia czeskiego, później kanonizowanego – Wacława.
W katedralnej wieży wisi odlany w 1548 roku największy dzwon w Czechach – dzwon Zygmunt (Zikmund). Mierzy on 203 cm wysokości i waży 16,5 tony.
Do nowej części świątyni wstęp jest bezpłatny, tylko do części średniowiecznej, grobów królewskich, chóru i wieży obowiązują bilety wstępu.
Czas otwarcia:
Listopad-luty 9.00-16.00 (od pon. do sob.); 12.00-16.00 (ndz)
Marzec-październik 9.00-17.00 (od pon. do sob.); 12.00-17.00 (ndz)
Dojazd: tramwaj nr 22 i 23 ze stacji metra Malostranska
Katedrála sv Vita
Prazský Hrad
Sprawdź także mieszkania do wynajęcia Bielsko Biała oraz mieszkania na sprzedaż słupsk.
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy